עיקור- האם אנו מתערבים בטבע ופוגעים בחיית המחמד שלנו?

א+ | א-
 • להרבה מאיתנו יש כאבי בטן והתלבטויות כאשר הם מחליטים על עיקור. עצם המחשבה על ניתוח, כאבים, הסתבכות, סבל והתערבות בחיי המין של חיות המחמד שלנו גורם לנו להיסוסים ופחדים ולעיתים פוגע בשיקול הדעת.


   אחד מהנושאים הנשאלים ביותר במרפאה הווטרינרית הוא העיקור, אם בניתוח וסיכוניו ואם בהשפעות על מצבה הגופני הרוחני והנפשי של הכלבה/חתולה לאחר הניתוח ולאורך הזמן.

  במאמר זה אנסה לכוון ליתרונות ולחסרונות העיקור ובעיקר להפיג חששות ולשבור מיתוסים. אתייחס לניתוח עצמו, להתאוששות ממנו, לתופעת ההשמנה לאחר הניתוח, לסוגיית שינוי אופי החיה ליתרונות הרפואיים ומניעת הסבל של בעלי חיים עזובים.
  המאמר מתייחס לעיקור נקבת החתול והכלב.

  על הניתוח-
  החיה מובאת למרפאה הווטרינרית בצום מאוכל של לפחות 8 שעות. בדיקה כללית של המנותח ובדיקת דם נותנים לנו אינדיקציה האם החיה יכולה לעבור את הניתוח ולהתאושש ממנו ללא כל סיבוכים ובעיות. לחיה מוחדר חומר מרגיע תוך ורידי ומיד לאחריו מוכנס "טובוס" המשמש לנו כמעבר של חמצן וחומר הרדמה למערכת הנשימה. כאשר החיה מורדמת שדה הגילוח עובר סטריליזציה ומכאן מתחיל הניתוח שכל מטרתו הסרת השחלות והרחם. סוגרים את חלל הבטן ומעירים את המנותח. ההמשך הוא באישפוז יום ובהשגחה עד להתעוררות המוחלטת ושליחת המנותח הביתה עם משככי כאבים.
  הרופא הווטרינר משחרר את המנותח כאשר הוא בערנות מלאה, מגיב והולך בכוחות עצמו וללא כל סיוע.

  אחרי הניתוח-
  המנותח נח על מצע רך ובמקום שקט ורגוע בבית. לאחר כיממה הוא חוזר ומתקפדת כאילו לא עבר פרוצדורה כירורגית. לאחר כ10 ימים מסירים תפרים ושוכחים שהיה ניתוח.
  הסתייגות ואזהרה- יש לבחור רופא ומרפאה בעלת מוניטין וניסיון.
  אין להקל ראש בבחירת המרפאה הווטרינרית והמנתח. מדובר בפעולה כירורגית מסובכת ועדינה. קיימת חשיבות עצומה לבחירת חשוב שהרופאה יהיה בעל ניסיון מיומנות והצלחות מוכחות. כמובן שגם למרפאה ולציוד יש משקל רב ואין לנתח במקום ללא ציוד וצוות מתאים. לצערנו אנו יודעים על מקרים רבים מאוד שאינם מתעוררים כלל מהניתוח או נותרים עם פגיעות וסיבוכים. חשוב לא להתפתות למחרים זולים, ניתוח שנעשה כדת וכדין אינו מוצר זול חשוב לזכור הזול הוא היקר.

  היתרונות-
  אין ייחומים - אין דימומים ולכלוך, אין כלבים זכרים אשר מנסים לחדור דרך כל חור ולהגיע לנקבה. אין הריונות לא מתוכננים, אין גורים שקשה להיפטר מהם. אין סיבוכים רפואיים הקשורים להריון והמלטה כגון קרע ברחם או קשיים בהמלטה. אין דלקות רחם, או גידולים בשחלות. יש הפחתה בשכיחות גידולים בעטינים.


  חסרונות-
  אין גורים, נטייה להשמנה עשויה להיגרם כתוצאה מהאטה בקצב חילוף החומרים. נטייה זו ניתנת לנטרול בקלות על ידי פעילות גופנית סדירה ואספקת מזון ברמה אנרגטית מתאימה.


  מתי לעקר-
  אם לא מעוניינים כלל בגורים, בגיל 6 חודשים. אם מעוניינים בגורים (כלבים גזעיים לדוגמא) בגיל 5 שנים.


  שאלות שכיחות
  ללקוחות המרפאה הווטרינרית יש הרבה שאלות אשר נוגעות לאפקט הפיסכולוגי של הכלב. האם אנו מתערבים בטבע? כן, בדיוק כמו שאנו מתערבים כאשר אנו מחסנים או מטפלים בטיפול תרופתי כזה או אחר.
  העיקור הוא התערבות אשר משפרת את איכות ובריאות חיי כלבת הבית.


  האם כלבה ללא ראינה מסכנה לא הצורך בקיום יחסים הוא צורך קיומי ולא למטרת הנאה? האם יש שינוי בהתנהגות? לא. אין כל השפעה התנהגותית בכלבה שעברה עיקור מול אחת שאינה מעוקרת.


  לסיכום
  ניתוח קל ולא מסובך (אם נעשה בידיים מיומנות), ותוצאותיו רק יתרונות ללא חסרונות. כלבה שעוברת עיקור בגיל צעיר תחיה חיים בריאים וארוכים יותר. בעליה יחסכו מעצמם את כל הכרוך בהריונות מיותרים לכלוך ומאבק עם זכרים חמי מזג.

‹ מידע נוסף