הריון- האם טבעי? טיפים ממרפאתו של ד"ר ברנע איתן.

א+ | א-
 • במזל טוב כלבתנו נכנסה להריון. מה צריך וכדאי לעשות על מנת שהיהריון וההמלטה יעברו בשלום? מספר טיפים למניעת תקלות ובעיות.


  הריון הוא תהליך טבעי ואמור להיות מהלך תקין ופשוט. אלא מה? ריבוי הגזעים שלא כולם יצירי טבע מובהקים וביותם (מהמילה בית) וסיבוכים רפואיים, הפכו את ההריון לתהליך עליו כדאי לתת את הדעת. תקופה שיש להיערך, לחשוב, לעקוב ולהשקיע.
  מתי כדאי להכניס להריון? כאשר הכלבה בוגרת. הווה אומר סיימה את תהליך הגדילה והגיעה לגיל בגרות.
  הייחום - אשר מתרחש כל חצי שנה נמשך כ3 שבועות. בתחילתו, מערכת הרבייה מכינה את עצמה לקליטת הביצית, הרחם מגדיל את נפחו, מה שגורם לכלי דם קטנים להיקרע ומביא לדימום מאבר המין (זה לא וסת!!!) הפות מתנפח מאוד וכאשר הרחם סיים להכין את עצמו לביצית, מתחיל הביוץ. זה בדיוק הזמן שכלבתכם האהובה יכולה להיכנס להריון. אם אתם לא רוצים הריונות בלתי מתוכננים זהירות, לשמור עליה מכל משמר. במידה והחלטתם שכן תביאו את הגברת אל האדון ותנו לו לעשות את העבודה (לעיתים צריך לעזור לו). כאשר היא מוכנה היא תרים את זנבה בתנועה שמתוארת בספרות כהרמת דגל.
  הכלבים מתחברים כ20 דקות כל זיווג ובתהליך זה מוזרמים הזרע ונוזלים שונים לרחם הכלבה.
  במזל טוב (או לא, לפי רצונכם) היא נקלטה, הזרע פגש את הביצית וגור מתחיל להיווצר.
  תקופת ההיריון נמשכת בין 57 ל65 יום. במשך התקופה הכלבה תשנה את מבנה גופה, בטנה והעטינים יתפחו לאט לאט, תתכן כבדות בתנועה ותאבונה אמור לגדול.


  כלבתו נכנסה להריון. האם צריך לשנות תזונה? כן ,מאחר ו"בבניית" גורים עסקינן הרי שחמרי הגלם לבניית רקמות ועצמות חייבים להגיע ממקור כלשהו. לכן מזון לגורים העשיר בסידן (לבניית השלד) חלבונים (לבניית הרקמות) ואנרגיה גבוהה מהרגיל הם שייסעו לנקבה לייצר את הדבר המדהים מרמת זרע לגוף חי נושם ומגיב. חשוב לא לחסוך בתקופה זו על מזון ירוד או בינוני. כדאי להאכיל בטובים ביותר. גם אלו שחוסכים וקונים מזון זול או מזון המתאים לכל רמות הגיל, שכרכם יצא בהפסדכם. מחסור במרכיבי מזון גורם לבעיות רפואיות ולעיתים קשות ביותר.


  מה הסימנים שההיריון אינו תקין? הריון אינו מחלה. לכן כל סימן של חולי כמו אפטיות, חוסר רצון לאכול או לשתות, הפרשות מהפות - מוגלתיות דמיות או אחרות, שתייה מרובה מאוד ועוד. כל אלו עשויים להצביע על הריון לא תקין. מה עושים? ניגשים מיד לווטרינר.


  מה עושים אם קיים ספק בקשר לתקינות ההיריון? הכתובת היא הווטרינר המטפל. בתקווה שיש לו מכשיר אולטרה סאונד, בעזרתו ניתן לראות גורים ולאבחן דופק- לאשר או לא תקינות הריון.


  איך יודעים מתי היא צריכה להמליט- סופרים את הימים מיום ההזדווגות הראשונה וכאשר מגיעים ליום ה 55, יודעים כי נכנסים לאזור "החם". הגיע יום ההמלטה. הכלבה מחפשת מקום להמליט, היא חסרת סבלנות, טמפרטורת הגוף יורדת לאזור ה37 מעולות (לאלו שיודעים למדוד חום לכלבתם) ביטנה נפוחה ולעיתים ובעין בוחנת ניתן לראות את הגורים בתנועה. מרגע זה כדאי לבחון אותה ולנסות לעקוב אחרי התנהגותה.


  עוברים להם הימים שספרנו מאז ההזדווגות ואין סימנים להמלטה. מה עושים? לא מחכים יותר מדי כל יום עשוי להיות קריטי הן לגורים והן לאם. חשוב מאוד לגשת לרופא על מנת לבדוק אם ההיריון תקין. סביר להניח שבמרפאה יבדקו את מדדי הכלבה ויעשו סריקת אולטרסאונד באמצעותו ניתן לבדוק את דופק הגורים וגודלם. לעיתים אנו שוגים בספירה (ההיריון מתחיל מהזיווג השני או השלישי) או שקיימת בעיה כלשהי שעוצרת את מהלך ההמלטה. במצב זה חייבים לבצע פעולה רפואית כמו הזרקה הורמונים או ניתוח קיסרי.

  במקרים אלו האם יש סכנה גם לחיי האם? כמובן, מספיק גור אחד מת ברחם על מנת לגרום לדלקת חריפה, הרעלה וכל הקשור בכך.


  התחלת המלטה מאופיינת בהתכווצויות של חלל הבטן, אלו אמורות לגרום לתנועת הגור מהרחם לצווארו ומשם דרך הפות לאוויר העולם.
  תחילה יצאו נוזלים בצבע ירקרק ולאחר מכן יופיע הגור. זנב או ראש תחילה, כשהוא עטוף בקרום מלא נוזלים.
  האם צריך לעזור לה בהמלטה? התשובה היא חיובית בעיקר אם מדובר בהמלטה ראשונה. כאשר הגור מתחיל לבצבץ מהפות, מסייעים לכלבה עם כל התכווצות ומושכים אותו בעדינות (משיכה חזקה עשויה לגרום לנזק לגור ולכלבה). המשיכה צריכה להיות הרמונית עם התכווצות שרירי הרחם. כאשר הגור יוצא אל אויר העולם הוא מכוסה בקרום שבתוכו נוזלים. גם טבורו מחובר בכלי דם לשק. האם, מסירה את הקרומים, לועסת וקורעת את חבל הטבור ומתחילה בעיסויו. כאן אנחנו יכולים לסייע על ידי קריעת הקרום כאשר המקום הראשון והחשוב הוא פיו. אחרי הקריעה אנחנו מכניסים את האצבע לתוך פיו ובכך מאפשרים לו דרך אויר פנויה לנשימה. לעיתים יש להניח את הגור על הגב בין שתי הידיים ולעשות באיטיות תנועות מלמעלה למטה. זאת על מנת להוציא את הנוזלים מדרכי הנשימה. כדאי מאוד לנגבו בעדינות.
  חשוב מיד לקרב את הגור לאם על מנת שתריח אותו ותתחיל במלאכת הליקוק והניקוי. כך צפויים לצאת כל הגורים במרווחים של עד שעה אחד מהשני.                                                                                                                         מה עושים שההמלטה נעצרת יוצא גור או שניים ולא יותר? מחכים כשעתיים ואם לא קורה דבר יוצרים קשר עם הרופא המטפל.
  כאשר כל הגורים יצאו האם נמצאת בפינה מרופדת וחמימה. מוודאים שכולם יונקים בשקיקה.
  מה עושים בימים הראשונים? בדרך כלל הטבע מנחה את האם איך לנהוג. אנחנו אמורים לוודא שכל הגורים מטופלים יונקים ורגועים. הכלבה נמצאת על מצע רך ונקי. ואין מצב שהיא שוכבת על הגורים או מועכת אותם. חשוב לוודא שהגורים מתפתחים כראוי. כאשר גור אינו מרגיש בטוב הוא בתחילה מיילל ללא הפסקה ולאחר הופך להיות אפטי. חשוב להיות קשובים ובוחנים את הגורים במיוחד בימים הראשונים. האם אחרי ההמלטה אמורה להיות עייפה ומותשת. חשוב להאכיל אותה במזונות גורים ובהאכלה חופשית. יש לבדוק אם יש הפרשות פתלוגיות מהפות ולבחון את מצב רוחה ותאובנה. כל שינוי באלו האחרונים מחייב פנייה דחופה לרופא.

‹ מידע נוסף