מצבי חרדה בבעלי חיים- איך מזהים ומה עושים?

א+ | א-
 • כתוצאה מהלחימה בדרום הארץ מתקבלות במרפאה הווטרינרית עשרות פניות בעיקר מבעלי כלבים שמדווחים על התנהגותם החריגה. במאמר זה אנסה למפות את סימני החרדה ואיך לטפל בהם.


  ההגדרה של מצב חרדה נכונה אצל בעלי החיים מתאימה וחופפת לאלו של בני האדם. אין אפשרות לדבר איתם, להרגיע אותם להסביר להם ולכן צריך לפעול באמצעים שונים מאלו שלנו.
  מאז תחילת מבצע "עמוד ענן" אנחנו מקבלים הרבה מאוד פניות מבעלי כלבים מתושבי באר שבע, אופקים ונתיבות שמתארים לנו התנהגויות חריגות שהם תוצאה ותגובות של פחד שמתבטא באופנים שונים ובעיקר בכלבים. ללא ספק הלחימה בעזה והכניסה של באר שבע ושל תושבי הדרום למעגל המלחמה משפיע לא רק על תושבי העורף אלא גם על בעלי החיים.
  הם שומעים את קולות הנפץ, האזעקות, רעש המטוסים וחשים את המתח, הפחד והלחץ של האנשים סביבם.

  איך מזהים מצב חרדה: רעידות וכינוס בפינה בבית, חוסר מנוחה, חוסר רצון לאכול או לשתות או לצאת לטיול היומי, ריור יתר, הצמדות לבעלים או לבני הבית. יש כאלו שעושים את צרכיהם בבית, לא מפסיקים לנבוח וליילל, ולעיתים התנהגות הרסנית כאשר משאירים אותם לבד בבית.

  איך נוהגים במצבים אלו? חשוב לנסות ולהמשיך ולשדר להם עסקים כרגיל. האינסטינקט הבסיסי שלנו הוא לפנק לחבק, לצ’פר ולנחם כאשר הם נמצאים במצב חרדתי ובכן בשום פנים ואופן לא לנהוג כך. מכיוון שג’סטות אלו מחזקות ומעודדות את התנהגות הפחד. צריך להתנהג ולהתנהל כרגיל ולא לעטוף אותם בפינוק ונחמה.
  טיפול תרופתי: שיהיה ברור שהחיה סובלת מאוד ממצב החרדה ובמקרים רבים כאשר אנחנו בודקים ומזהים שהחיה במצב שדורש טיפול תרופתי אנחנו מספקים לה תרופות נוגדי חרדה לפחות לתקופת הלחימה בתקווה שזו תיגמר בקרוב ובנינו יחזרו בשלום הביתה.

‹ מידע נוסף