אל תתפתו למחירים זולים

א+ | א-
  • קילוגרם של מזון המורכב מחומרים ירודים אמנם זול יותר מקילוגרם של מזון איכותי, אבל בסופו של דבר זה יעלה לכם ולבעל החיים שלכם ביוקר. כמה עובדות על מזונות לכלבים וחתולים.


    מגוון מוצרי המזון לכלבים ולחתולים הנמכרים כיום בארץ הוא עצום.

    הלקוח עומד לעיתים חסר אונים מול מדפי המרכול או החנות ומתקשה לבחור. כולם מצהירים כי הם הכי זולים, הכי טעימים, והכלב או החתול יראו הכי … הכי … אם יוזנו במזון חברתם. מה האמת מאחורי ההצהרות? איך להשוות, ולמה לשים לב? חשוב מאוד לדעת כי הרבה ממוצרי המזון לכלבים ולחתולים אינם נמכרים על בסיס מרכיבי התזונה אותם הם מכילים, אלא על סמך מסרים מסחריים כגון מחיר וטעם. הזול הוא יקר. קילוגרם של מזון דל אנרגיה או המורכב מחומרים ירודים ברמתם, זול מקילוגרם של מזון איכותי.

    על מנת לענות על הדרישות האנרגטיות של החיה יש להאכיל אותה בכמות מזון (ירוד) גדולה יותר. וכך יוצא שמזון ירוד ומחירו היחסי זול, יספיק לתקופה קצרה ביותר והחשבון השנתי - המזון הזול יוצא יקר. לא תמיד טעים הוא בריא בעלי חיים בדיוק כמונו אוהבים לאכול דברים טעימים, אך האם טעים נחשב לבריא? לא תמיד. תוחלת חיי ידידינו על ארבע היא קצרה יחסית. טבעי הדבר שנרצה לבלות בחברתם ולהאריך את חייהם כמה שיותר וזאת על ידי שמירה על מערכות הגוף השונות המזדקנות מהר. המלח - מוצר זול מאוד, אשר מחירו הבריאותי יקר מאוד. כלבים וחתולים מעדיפים מזונות מלוחים, בדיוק כמונו. על מנת לשבח את הטעם, מכניסים הרבה מיצרני המזונות המסחריים כמויות של מלח, העולות בהרבה על הדרוש לגוף. המלח סופח ומעלה את כמות הנוזלים במערכת הדם, מה שיוצר עומס על הלב ומביא לבלאי מהיר של המערכת. בשנותיה המתקדמות של החיה היא חשופה לאי ספיקת לב ולקיצור חייה. אי ספיקת לב הוא גורם התמותה מספר אחד לכלבים. הדבר נכון גם לגבי זרחן, חלבונים, מגנזיום ועוד רבות הדוגמאות. האיזון הוא הקובע במזון חייב להיות איזון מלא בין הטעם (עד כמה רוצה החיה לאכול את המזון) לבין כמות המזון הנאכלת על ידי הכלב או החתול ואשר עונה על הצרכים התזונתיים (האנרגטיים) הדרושים לה. שכיח מאוד בין בעלי הכלבים וחתולים הטענה ’’הכלב או החתול, לא אוכלים כמעט כלום’’ ואז ’’דוחפים’’ להם מכל הבא ליד. זו כמובן טעות, החיה מנצלת את חולשת הבעלים וזוכה לסוגי מזון ולטעמים אטרקטיביים אשר בדרך כלל הם אינם בריאים ואף מזיקים. כחוק, אם החיה מתפקדת היטב ,אינה מרזה ואינה משמינה, כמות האוכל אשר היא אוכלת מתאימה במדויק.

    חשוב לבדוק את היחסים בין המרכיבים השונים של המזון. לא רק איכותם אלא את היחס בו הם מוכנסים למזון. עודף של אחד המרכיבים יוצר אי ספיגה ומחסור בשני. הסידן - הוא מרכיב חשוב לבניית השלד. כמות גדולה ממנו מוריד את ספיגת הברז, אבץ וזרחן לגוף. הזרחן הוא שותף עם הסידן לבניית העצם. עודף ממנו (בעיקר במזונות העשירים בבשר או באברים פנימיים) מוריד את ספיגת הסידן ופוגע ביצירת העצם. היחס הנכון בין הסידן והזרחן במזון צריך להיות 1.2 ל - 1.4 ואמנם במזונות נבחרים יחס זה נשמר במדויק במזונות. עודף זרחן הוא גורם עיקרי לפגיע הגורמת לאי ספיקת כליות, גורם התמותה מספר אחד בחתולים. התווית על מנת לאפשר ללקוח לדעת ממה מורכב המזון ולתת לו כלים להשוואה בין המזונות על היצרן להדפיס בשפת המקום את מרכיבי המזון באחוזים. אך לא תמיד מפורסמת כל האמת. כדי להשוות בין מזונות על היצרן לתת ללקוח את אחוזי תכולת המרכיב  היבש ולא את תכולת המרכיבים כפי שמופיעים במזון. המרכיב היבש הוא נתון אותו מספק היצרן וניתן למוצאו בעיקר במזונות האיכותיים כיום הרפואה הווטרינרית מציבה בראש סולם החשיבות את איכות המזון והתאמתו לכל שלב ושלב בחיי החיה. מזון איכותי ומתאים מאריך את חיי הכלב/חתול ומשפר את איכות חייה וחיי בעליה.

‹ מידע נוסף