אלרגיה אטופית בכלבים- Atopic Dermatitis.

א+ | א-
 • הכלב מתגרד באינטנסיביות, האוזניים מודלקות, פצעים על העור? כדאי לבדוק אם לא מדובר בראקציה אלרגית.


  אלרגיה אטופית בכלבים היא מחלה תורשתית אשר משמעותה לפתח תסמינים אלרגניים (גירודים ודלקות) לחשיפה חוזרת לאלרגנים כמו קרדית האבק ואבקנים. הסימנים מופיעים בין 6 חודשים ל3 שנים. מאחר ומדובר בבעיה גנטית, מספר גזעי כלבים ידועים כחשופים למחלה יותר מאחרים. גולדן רטריוור, בולדוג, כל הטריירים, שארפיי, דלמטי ועוד. אולם המחלה אופיינית גם להרבה אחרים כולל כלבים מעורבים.


  כלבים אטופיים מגרדים, נושכים, משפשפים את כפות הרגליים אזור הפנים, האוזניים הרגליים ובית השחי. הגירוד גורם לקרחות ולפגיעה בשלמות העור מה שמביא לזיהומים משניים על ידי חיידקים או פטריות ואלו מעצימים את הגירוד. לעיתים קרובות טיפול בגורמים המשניים מפחיתים משמעותית את הגירוי אשר נגרם עקב האלרגיה.
  אבחנה נעשית על ידי בדיקה בה מוחדרים באמצעות מזרק חומרים אלרגניים ממקורות שונים לתוך העור (intradermal testing) או על ידי בדיקות דם מאוד ספציפיות שנבדקות במעבדות מתמחות לגילוי קולטי אלרגנים בדם.
  טיפול כמובן שאם ניתן הוא הרחקת החיה מגורמי האלרגיה- משימה מאוד קשה במיוחד כאשר מדובר בקרדית האבק או אבקנים, אולם ניתנת להפחתה על ידי הפעלת מיזוג אויר, מניעה מיציאה החוצה בשעות הבוקר המוקדמות והצהריים המאוחרות, ניגוב החיה עם מטלית לחה בכל פעם שהיא באה מבחוץ ומקלחות בתדירות גבוהה.

  אפשרויות הטיפול:

  אנטיהיסטמינים- פועלים ביעילות רק על 20% מהכלבים. כמובן שלכלבים חייבים לספק את התרופה לכל ימי חייהם.
  סטרואידים- לתרופה זו תופעות לוואי רבות. התרופה ניתנת לחיות בהן האלרגיה היא עונתית. כאשר נותנים את התרופה יש להפסיקה בצורה הדרגתית.
  סטרואידים לטיפול מקומי- בטוחים יותר מאלו הניתנים דרך הפה. היעילות היא רק אם הגירוד הוא מקומי (לא כללי).
  ציקלוספורין- תרופה שתפקידה להוריד את תגובת המערכת החיסונית של הגוף. הצלחת הטיפול היא של כ 60% מהמטופלים. תופעות הלואי השכיחות מאופיינות על ידי תסמיני מערכת העיכול.
  חומצות שומן- שמנים מסוימים יכולים להפחית תסמיני אלרגיה, מדובר בשמן דגים אשר ניתן בקפסולות.
  טיפול להורדת רגישות (דסנסיביליזציה)- מדובר בחיסונים הניתנים לחיה ובהם החומרים להם הכלב מגיב בתגובה אלרגית. הזריקות ניתנות בסדרות ומטרתן לגרום לחיה להיחשף בכמויות שעולות בהדרגה לחומר להם הן רגישות. הצלחת הטיפול היא של כ 60-80 אחוזים. תגובה חיובית לטיפול מופיעה לאחר כ3 עד 6 חודשים.

‹ מידע נוסף