גורים שתלטנים ואגרסיביים – מניעת תוקפנות ובעיות התנהגות.

א+ | א-
 • רוב הגורים הם ידידותיים ואוהבי משחק אך כשכלבים מתבגרים הם יכולים להפוך לקשים לשליטה. גורמים גנטים הם בעלי משקל רב בהתפתחות התנהגותית אבל לאיך אתה הבעלים מתנהג, מאלף ושולט בגור החדש יש השפעה מכרעת על עיצוב ההתנהגות כבוגר


  כלביים (זאבים, כלבים) הם חיות להקה חברותיות המפתחות סולם שליטה, היררכיה, בין הפרטים בלהקה. הדבר מאפשר לחברי הלהקה לחיות יחד תוך כדי מניעת עימותים. בין שני פרטים, תמיד אחד יהיה דומיננטי (שליט) לעומת הפרט השני. זה יהיה המנהיג ששולט על המזון, הזיווגים ואזורי השינה והוא גם זה המנצח בעימותים. הפרט הנשלט, מעדיף לוותר או לסגת במקום לקרוא תיגר על המנהיג הדומיננטי.
  בבית, חשוב מאוד להבין את האינסטינקטים של הכלב ולמנוע ממנו לתפוס פיקוד או להציג התנהגות לא רצויה. אחרת, מהר מאוד תגלה שהכלב אינו מעוניין לציית לפקודות ואפילו יכול לקרוא תיגר עליך כאשר אתה מתקרב אליו או מנסה להחזיק אותו. התנהגות כזאת עשויה יכולה להיות אגרסיביות דומיננטית.
  חלק מהכלבים, גם כאלה שלא מרגישים דומיננטיים במיוחד, יכולים להראות התנהגות רכושנית לגבי חפצים מסוימים כמו אוכל או צעצוע אהוב. גם הפחד עשוי לגרום לכלב לנשוך או להתנהג באופן מתגונן שיראה כתוקפני. לעיתים התגוננות עשויה לגרום לתגובת תקיפה.

  בחירת הכלב
  אתה יכול להתבונן על התנהגות הגור כאשר אתה בוחר אותו בין אחיו לשגר, יש לזכור, התנהגות פחד או רכושנות יכולה להתפתח בשלב מאוחר יותר. לכן, חשוב ללמוד את ההתנהגות הטיפוסית של הגזע אותו בחרת. בחן את ההורים ואת הגורים משגרים קודמים ובדוק איזו התנהגות הם מציגים. מבחני אופי ומזג יותר חשובים כאשר לוקחים כלב מבוגר או גור בוגר יותר כאשר אופי הכלב כבר התגבש. על מנת לבדוק את אופי הכלב הבוגר שבחרת, התייעץ עם וטרינר או מאלף כלבים.

  המלצות לחינוך הגור
  עם התנהגות נכונה מההתחלה אתה יכול למנוע את רוב הבעיות. פיקוח מתמיד מבטיח שהתנהגות רצויה מתוגמלת והתנהגות לא רצויה מופסקת. אילוף הכלב לציות לפקודות מילוליות וקבלת כל סוגי ההתעסקות חשובים להבנת הגור כי אתה המנהיג והשולט וזה צריך להתחיל מהיום הראשון. יש להימנע מעונשים פיזיים. הדרך הטובה ביותר ללמד את הגור היא לתגמל התנהגות רצויה עם מזון, צעצועים מועדפים ותשבוחות.
  הגור צריך להתרגל לכל סוגי ההתעסקות איתו ללא התנגדות ובלי להפגין פחד או חרדה. בשלבים שונים של חייו תצטרך להרים אותו, לסרק ולהבריש אותו, לצחצח את שיניו, לנקות עיניים ואוזניים או לגזור ציפורניים. בנוסף לכך הכלב צריך להיות מוכן שיתפסו את ראשו, יפתחו את פיו, ישכיבו אותו על הצד או על הגב. צריך לתרגל את צורות ההחזקה האלה עם מתן פרס אחרי כל תרגיל מוצלח.
  גורים שתלטנים יתנגדו ויאבקו בכם, לכן תצטרכו להיות עקשנים, אך אל תדחקו בגור עד שיפחד, ינסה לנשוך או לברוח. אם תגיעו לתרגול של מגע עם חלק גוף או תנוחה שהגור מתנגד להם, המשך באופן הדרגתי עד שהכלב מקבל את ההתעסקות בהכנעה. בכל שלב מוצלח תתגמל את הכלב.
  כאשר מרימים כלבים בוגרים או נוגעים בהם באופן שאליו הם לא רגילים זה יכול להוביל לתוקפנות שמקורה בפחד או דומיננטיות. אם אתה מגלה בכלבך התנגדות או איום התייעץ עם הווטרינר, מאלף או מומחה להתנהגות. בעזרת הדרכה נכונה אפשר לאלף את הכלב וללמדו לקבל צורות שונות של התעסקות.
  התנהגות רכושנית או שמירה על אוכל, צעצועים וחפצים אחרים יכולה להתפתח בכל שלב בגדילת הגור. אפשר לנקוט במספר פעולות על מנת למנוע את הבעיה הזאת עוד לפני שהיא נוצרת. אבל אם הגור שלך כבר מראה תוקפנות בזמן שמירה על מזונו או חפצים אחרים התייעץ עם הווטרינר או מאלף.
  שלב ראשון במניעת הבעיה הוא ללמד את הכלב לעזוב חפצים בפקודה. התחל עם צעצוע לא אהוב במיוחד על הכלב. למד את הכלב לוותר לך על הצעצוע בתמורה לפרס מזון. בפעמים הראשונות תצטרך לשדל את הכלב עם פרסי מזון, אחר כך תחביא את הפרס ותיתן אותו רק אחרי שהכלב ויתר על הצעצוע. כאשר הכלב מפיל את הצעצוע באופן עקבי עם כל פקודה, עבור למתן פרס לחלופין (תשבוחות בכל פעם ופרס מזון לעיתים).
  עדיף לא להפריע לכלב באמצע ארוחה, אבל זה חשוב שהכלב יבין שאתה הוא השולט במזון ובצעצועים שלו. הכלב צריך להרגיש נוח עם העובדה שבני משפחה נמצאים לידו בזמן הארוחות שלו. אלף את הכלב לשבת ולהישאר יושב בזמן שאתה מכין את האוכל ומניח אותו על הרצפה. רק אז אפשר לכלב להתקרב ולאכול. בזמן הארוחה, התקרב לכלב מספר פעמים, תן לו פקודות "שב" ו"בוא", הרם את צלחת המזון מהרצפה, שים בה צ’ופר של אוכל טעים לו במיוחד ותן אותה חזרה לכלב. אתה יכול לשים כמות קטנה של אוכל מלכתחילה ואז להרים את הקערה ולמלא אותה כמה פעמים במהלך הארוחה.
  חשוב לזכור שאם הכלב מתחיל לגרגר באיום או מנסה לנשוך, התייעץ מיד עם הווטרינר או מאלף.

  משחקי כוח
  תהליך האילוף של גורים אינו מידי וחלק מהכלבים יכולים להיות קשים לאילוף. בעיה נוצרת כאשר הבעלים מאפשרים התנהגות קלוקלת של הגור, כמו– משיכת הרצועה בזמן טיולים, קפיצות בזמן קבלת פנים, נשיכות בזמן משחק או עליה על רהיטים – ורק בשלב מאוחר מנסים למנוע זאת. חשוב להתמודד עם מצבים אלו לפני שהם הופכים לבעיה.
  כאשר כלבך מפגין התנהגות שתלטנית, התנהגות אשר לא ניתנת לריסון או התנהגות לא רצויה, חשוב מאוד להתעלם ממנה. אפשרות אחרת היא להשתמש בפקודה מילולית כמו "לא" או "די". אופציה נוספת היא רצועת חנק
  גם אם משקיעים את מרב המאמצים עלולות להיווצר בעיות תוקפנות. אם תזהה מידית מה מגרה את ההתנהגות התוקפנית אתה מגדיל את הסיכויים לפתרון הבעיה. אם אתה מתקשה לשלוט בכלבך, או מתחילה להיווצר התנהגות תוקפנית, צור קשר מידית עם הווטרינר המטפל, יחד תוכלו לקבוע אם יש צורך בעזרה של מאלף או מומחה התנהגות חיות.

‹ מידע נוסף