הוא אכל את הנעליים! לעס את המשקפיים! איך מתמודדים עם זה?

א+ | א-
 • לעיתים הכנסת חבר על ארבע בצל קורתינו כרוכה במפח נפש.חפצים אשר יקרים לליבנו ולכיסנו נהרסים, הגינה המטופחת הופכת לקו חפירות ובכלל אנו מוצאים את עצמנו בולשים אחרי כלבינו מתוך תקווה לתפוס ולעצור אותו ממעשיו.איך מתמודדים עם הסיוט?


   לרוב הגורים נטייה חזקה וטבעית לחקור וללעוס. נטייה זו יכולה בעיה גדולה אם הוא חופר בערוגת הוורדים או לועס את נעליך החדשות. רוב הבעלים מענישים את הכלב על מנת לפתור את הבעיה ולפרק את תסכולם, אולם אתה תגלה שמתן חיזוק חיובי לעידוד התנהגות רצויה עובד יותר טוב וגורם לכלבך להיות יותר מאושר. ככלל גור צעיר חייב להוציא הרבה אנרגיה. אנרגיה בלתי מנוצלת דוחפת לפעלתנות יתר וזריעת הרס.

  מספר כללי ברזל:

  ספק צעצועי לעיסה-
  כאשר אתה בוחר צעצועי לעיסה התחל ממבחר גדול על מנת לקבוע איזה מהם הוא מעדיף. בדיוק כמו שילדים נהנים לשחק עם חפצים חדשים, אתה עשוי לגלות שהגור מעדיף לשחק עם החפצים שלך במקום עם הצעצועים שלו. יש להחליף את צעצועיו כל כמה ימים וזאת על מנת להגביר את סקרנותו. כאשר אתה רואה שהוא לועס ומשחק עם צעצועיו תגמל אותו על ידי ליטופים, תשבוחות או פרס מזון. הצעצועים השימושיים ביותר עשויים מניילון, גומי חזק או עור. חלק מהצעצועים מעוצבים באופן המאפשר הכנסת כופתיות מזון לפתחים ובכך מגבירים את התעניינותו.

  צעדי מניעה- 
  גם עם מגוון צעצועים רחב ומעולה, חפצים ביתיים רבים יכולים להיות מרתקים יותר בעבורו. מומלץ להגבילו לאזור בטוח וסגור לשם נכניס את משחקיו ושם נהיה בטוחים כי אין לו גישה לחפצי הבית. לעולם אל תספק חפצי ללעיסה אשר דומים לחפצים חיוניים בבית (אותם כמובן אינך מעוניין שילעסו). לדוגמא: כלבך לא יבדיל בין נעלים ישנות לנעליים חדשות. כאשר הוא יתבגר וינוע בחופשיות בבית, יש לצפות שינסה ללעוס כל דבר הדומה לנעליים.
  שיטה נוספת למניעת לעיסת חפצים היא מריחה או ציפוי בחומרים דוחים ובעלי טעם רע. מדובר בחמרים מסחריים אותם מורחים על חפצים מועדים לפורענות . הכלב מנסה ללעוס אותם אך הטעם הרע דוחה אותו מלהמשיך בפעולה.
  ענישה אינה פתרון טוב זאת משום שהיא גורמת לכלבך לפחד ממך. מאידך קיימים בשוק אמצעים כגון קולר המתיז ספריי בריח לימון ופועל בשליטה מרחוק. כאשר קולטים כי כלבנו לועס דבר מה אסור או חופר בגינה פשוט לוחצים על השלט והוא נרתע ומפסיק מיד את פעולתו. שיטה יעילה ומצוינת מאחר ואינה מקשרת בינך ובין ההרתעה שגרמה להפסקת פעולתו.

  חרדת נטישה-
  התנהגות הרסנית היא לפעמים תגובה ישירה לחרדה ולא ניסיון של כלבך "להתנקם" בך. חרדה קיצונית והרסנות במהלך היעדרותך מהבית מחייבים התייעצות עם הווטרינר.
  ניתן לנסות ולהקטין את חומרת הבעיה על ידי מספר כללים. ראה המאמר באתר זה המדבר על חרדת נטישה.

  כלי חפירה-
  מספר סיבות לתאוות החפירה: התקררות בקיץ, אינסטינקט הציד, הטמנת מזון, וכמובן בריחה. סיבה נוספת היא פשוט שעמום. כנגד סיבה זו ניתן לספק לו מספר צעצועי לעיסה ולנסות לגרותו לשחק איתם.
  אמצעי מצוין להתמודדות עם חפירות מכל סיבה הוא הקולר המופעל מרחוק.


  ולסיכום:
  גם אנו מונהגים על פי אינסטינקטים ולכן חשוב לחשוב לפני התגובה. גם אם אנו כועסים מאוד חשוב לקחת נשימה ולפעול בקור רוח. ידידנו לא מחבלים על מנת להרגיז אותנו. תגובה לא נכונה מצידנו עשויה להחריף את הבעיה ולפגוע בהנאה העצומה שיש בגידול כלב.

‹ מידע נוסף