ראשי מאמרים ניוון מפרקים אצל כלבים וחתולים

ניוון מפרקים אצל כלבים וחתולים

NULL

"ד"ר הכלב שלי הזדקן מאוד הוא בקושי קם ומתקשה בתנועה" - מכירים את התופעה? אנחנו שומעים אותה כמעט מדי יום.

כלבים ולעיתים יותר נדירות חתולים מפרשים עייפות, קשיים בהליכה וחוסר רצון לצאת לטיולים כזקנה.

ובכן זקנה אינה מחלה. וכאשר סימנים אלו מופעים ובמיוחד בגילאים מתקדמים אנו בודקים, מצלמים (רנטגן) ובמקרים רבים האבחון הוא Degenerative Joint Disease - DJD כלומר מעין דלקת ניוונית של המפרקים, הגורמת לקשיים בתנועה.

מבנה המפרקים

על מנת להבין מה זה מפרק ואיך מנהלים (ההדגשה על מנהלים ולא מרפאים) את הבעיה אתמקד בקצרה במבנה. קיימים סוגים שונים של מפרקים. אלו הפעילים יותר כמו מפרק המרפק או האגן ואלו הפחות פעילים מבחינת תנועה כמו אלו של עמוד השידרה.

המפרקים נמצאים בזוגות (בין שתי עצמות) כאשר בקצה העצם נמצא רקמה סחוסית. זו משמשת כריפוד. על מנת למנוע תזוזה של עצמות המפרק, הן מחוברות אחת לשנייה ברצועות (לגמנטים). כל מבנה המפרק עטוף ברקמה שנקראת קפסולה. בתוך אותה הקפסולה נמצא נוזל סינוביאלי. נוזל סמיך שמשמש כחומר שימון לפעילות המפרק. כמשל, מפרק בריא מתפקד בדיוק כמו מכונה משומנת.

גם במכונה משומנת שפועלת ומתפקדת היטב ולאורך זמן, נוצרות תקלות. טראומה (שבר, קריעת רצועות), דלקות, מחלות אוטואימוניות. כל אלו גורמים לתהליכים אשר פוגעים ברקמה הסחוסית בעצמות עצמן ובנוזל הסינוביאלי. זה האחרון הופך להיות יותר מימי ומאבד את תכונותיו המשמנות.

ניוון המפרקים - התסמינים

התוצאה - כאבים. אלו גורמים לחוסר רצון לקום ואו ללכת, חוסר הפעילות מביא לעליה במשקל והגברת העומס על המפרק. לעיתים מאבחנים נפיחות ובצקת באזור הפגוע. היבט נוסף שנגרם מחוסר הרצון ללכת הוא ניוון שרירים מה שכשלעצמו גורם לחולשה וקשיים בתנועה.

גיל - כפי שפתחתי את המאמר, זקנה אינה מחלה. אבל, מחלות מסוימות מחמירות עם הגיל ואחת מהבולטות ביותר הינה ה DJD. ניוון הינו תהליך שמתרחש לאורך זמן ומתקדם עם התקדמות הגיל בבעלי חיים בדיוק כמו אצלנו כל בעיה קלה שקיימת במפרק הולכת ומחמירה עם התקדמות הגיל.

לצערנו אין תרופה פלא לפגיעה במפרקים וכאשר "הגלגלים" מתקשים להתגלגל אי אפשר להחזיר את המצב לקדמותו. שינויים ניווניים והתחדשות רקמה סחוסית אינם קיימים (למעט החלפת מפרקים). כאשר מדברים על ניהול הבעיה מתכוונים להאט את תהליך הניוון ולהפחית כאבים ואת הנזק הקיים, מה שמביא לשיפור משמעותי באיכות החיים של חברינו על ארבע.

הטיפול בניוון מפרקים

כאשר אנו בודקים ומאבחנים כי אמנם זו הבעיה, הטיפול משולב בתרופות מתאימות כמו NASID, תכנית מובנית להפחתת המשקל, וכמובן תרגילים כגון הליכה ומשחקים לחיזוק השרירים והפעלת המפרקים.

קשה להאמין לכמות העצומה של כלבים שנכנסים בקושי למרפאה, בחלקם הגדול מגיעים לטיפול בבעיות שונות לגמרי וכאשר מדברים עם הבעלים על קשיי ההליכה והתנועה של כלבם, הבעלים משוכנעים כי מדובר בתסמין שקשור לזקנה ואין מה לעשות. 

יש מה לעשות - והרבה, אותם בעלים שכלביהם מאובחן DJD ומטופל, מתקשרים אלינו בפליאה כאילו עשינו נס. התגובות "הכלב חזר להיות צעיר, הוא עולה במדרגות מה שלא עשה כבר זמן רב, הוא יוצא לטיולים ברצון ובשמחה ואפילו מושך אותנו, הצליח לקפוץ לרכב"  ועוד כהנה וכהנה.

אם התופעות מוכרות וגם אתם חשבתם כי אין מה לעשות. הנכם מוזמנים אלינו לבדיקה ואבחון. צרו קשר תופתעו לראות את השיפור באיכות חיו של ידידנו.