ראשי מאמרים תספורת קטלנית

תספורת קטלנית

veterinarian-trimming-yorkshire-terrier-with-hair-clipper-veterinary-clinic_199620-5172

לעיתים קרובות אנו רואים כלבים וחתולים שעברו תספורת שלאחריה מופיע גירוד אינטנסיבי כזה שגורם לדלקות עור קשות. לפני שלוקחים את חיית המחמד שלנו לתספורת, חשוב לקרוא את המאמר הבא.

לעיתים קרובות אנו בודקים כלבים / חתולים שעברו תספורת שלאחריה מופיע גירוד אינטנסיבי כזה שגורם לדלקות עור קשות. הסיבה - התחממות המגלחת במהלך התספורת, מה שיוצר כוויות בלתי נראות לעין. אלו גורמות לחיה לגרד, הגירוד גורם לזיהום, הזיהום לגירוד נוסף וכך נוצר אפקט כדור שלג. חייבים לוודא עם הספר/ית כי הוא מקרר ומחליף לעיתים קרובות את הסכינים.

כמו כן הגילוח חושף את העור לאוויר העולם, ובכך יכולות להופיע בו בעיות. בבעלי חיים הפרווה מהווה חלק ממנגנוני ההגנה של העור, וכשההגנה נלקחת – עשויות להופיע בעיות – זיהומים, דלקות, אדמומיות, גירודים ואפילו כוויות.
בחום של ארצנו, גילוח הכלב דווקא בחודשי יולי-אוגוסט, עלול להוביל לכוויות בעור גם בטיולים רגילים בעיר, ועל אחת כמה וכמה בטיולים בשטח. עור הכלבים שלנו אינו מותאם להתמודדות עם נזקי שמש, וזאת בניגוד לעור שלנו, בני האדם, שחשוף לשמש כל הזמן. עור הכלב "בונה" על נוכחות פרווה מגינה, וכשזו נלקחת, ועוד בשיא הקיץ – התוצאה יכולה להיות כוויות נרחבות בעור.
כלבים וחתולים רבים לא זקוקים כלל לתספורת. באלו שכן – מומלץ לבצע קיצור של הפרווה, כדי לסייע להתמודד עם עומס החום, אך חשוב להמנע מ"גלח" צמוד.

בחתולים ארוכי שיער חשוב לשמור על הפרווה מסורקת ומוברשת כדי שלא יופיעו "ראסטות". היה והופיעו ראסטות כאלו – הפתרון הוא אכן תספורת, אך יהיה זה חכם יותר למנוע מראש את היווצרותן.

יתרה מזאת, יתכנו בעלי חיים רגישים (בעיקר חתולים אך גם כלבים) אשר חייבים בזריקת הרגעה בהשגחה, במרפאה וטרינרית, שניתנת בהשגחת רופא לפני ובזמן ביצוע התספורת. קיימים מקרים בהם כדור הרגעה הוא מספיק (וגם פה חשובה ההתאמה – לא כל כדור ולא כל מינון מתאימים לכל חיה), אך גם אז – תספורת היא פעולה מלחיצה, ויש לשקול את נחיצותה לפני הביצוע.
ביום שישי האחרון הגיע למרפאה ובחירום זוג צעיר ובידם חתול ללא נשימה וללא דופק. צוות המרפאה עשה ניסיונות נואשים להציל את חיו אך ללא הצלחה.
החתול, צעיר בריא וחיוני הובא להסתפר במספרת חיות בעיר. למרות שקיבל כדור הרגעה לפני שגולח הוא נלחץ והשתולל עד שהגיע לאי ספיקה נשימתית ולבבית.

על מנת למנוע אובדן, כאב ועוגמת נפש יש להקפיד על בחירת ספר/ית בעלי ניסיון ידע והכרת בעלי חיים. יש לוודא באמצעות הרופא המטפל כי בעל החיים בריא ויכול לעמוד בלחצי התספורת.