ראשי מאמרים אל תזניחו אותנו לעת זקנה

אל תזניחו אותנו לעת זקנה

romantic-couple-good-mood-plays-hugs-white-dog-man-kisses-his-labrador-against-window_197531-13722

בעיני חלק גדול מבעלי הכלבים והחתולים, חיית המחמד היא חלק אינטגרלי מהמשפחה. כך זה לפחות אצל רוב לקוחות המרפאה הווטרינרית ברנע. לפיכך מין הטעם הברור הם מעוניינים כי כלבם או חתולם יחיה באיכות חיים בריאים וארוכים. זו הסיבה כי לנו כרופאים חשוב להדגיש את יתרונות הרפואה המונעת ויתרונות גילוי מוקדם של מחלות.

לצערנו ידידינו על ארבע מזדקנים בקצב של פי שבע(!) מזה שלנו. לעיתים אנחנו לא מפנימים וגם לא רוצים לחשוב שכלבנו או חתולינו הם כבר אינם צעירים והגיעו לגיל מתקדם ואפילו מתקדם מאוד.

בדיוק כמו אצלנו בני האדם אבחון מוקדם ומניעת מחלות ברפואה הווטרינרית היא המפתח.

חלקן הגדול של המחלות הן פרוגרסיביות. הווה אומר הן הולכות ומחמירות ככל שחולפות השנים. ואחוז נכבד מהם מתחילות בגילאי 8, 9 (כ-60 שנות אדם). בשלבים הראשונים לא יבחינו הבעלים בסימני מחלה וגם אם יהיו כאלו רבים מהם יפרשו זאת כזקנה או כתוצאה ממזג האוויר החם או הקר, לעיתים אנו עדים לפירושים שונים "הכלב מדוכא כי הבן עזב את הבית" ועוד כהנה וכהנה. בשלבים הראשונים אין עדיין רמז וחשד כי מדובר במחלה. מאידך לעיתים אין אפשרות לטפל או לעכב את המחלה כאשר הסימנים ברורים ומופיעים. 

באמצעות מספר בדיקות המתבצעות במרפאה הווטרינרית ברנע ניתן לגלות חלק מהמחלות עוד בטרם יופיעו סימנים קליניים. חשוב לציין כי לא ניתן לאתר ולגלות את כל המחלות אלא את חלקן.

בדיקה פיזיקלית – בדיקה גופנית

בבדיקה זו הרופא הווטרינר בודק את החיה "מקצה האף עד קצה הזנב" הבדיקה כוללת בחינה ובדיקת האברים הנראים לעין. בדיקת העיניים, הפה, הפרווה מישוש בלוטות, גושים, חלל בטן. האזנה לקולות הריאות והלב.

בדיקת דם – בדיקה המטולוגית

אנו בודקים את כדוריות הדם האדומות והלבנות (מספרית וצורתית) מזהים אנמיות, דלקות, גידולים של מערכת הדם (כמו לוקמיה על סוגיה השונים ). בעיות קרישה ודימומים הנובעים מחוסר טסיות.

בדיקה כימית

בדיקה המזהה פתולוגיות באברים הפנימיים כמו אי ספיקת כליות , כבד , ערכים הורמונליים כמו סכרת או פעילות יתר או חוסר פעילות של בלוטת יתרת הכליה  וחריגות בתפקוד בלוטת התריס. הכליות לדוגמא , ניתן (על ידי בדיקת דם שמתבצעת במרפאתנו) לאתר ולעכב התדרדרות בפעילות הכליות עוד בטרם מופיעים הסימנים הפתולוגיים וכך לגבי ערכים רבים שנראים בבדיקות הדם ומצביעים על פתולוגיות. 

בדיקת שתן

מזהה דלקות בשלפוחית ובדרכי השתן, תפקודי כליה, קריסטלים (אבנים בדרכי השתן). חלבונים ועוד..

לסיכום – בדיקה שנתית לחיות גריאטריות היא כלי חיוני לטיפול, מניעה או האטה של מחלות רבות בשלביהם השונים.

במיוחד מדובר בשלבים התת קליניים בהן הסימנים עדיין לא מופיעים. כמו בכל תהליך גם אצלנו בני האדם, ככל שמזהים ומטפלים עוד בטרם מתקיימת החמרה והתדרדרות התוצאות טובות יותר.