ראשי מאמרים תן לנו להזדקן בכבוד

תן לנו להזדקן בכבוד

8d121cde-b6b9-4529-93d0-ae132002e8df

איך להזדקן בכבוד בבריאות חיוניות והנאה .ההתבגרות של בעלי חיים היא מהירה הרבה יותר משל בני אדם. כלב או חתול בני שבע שנים, בעצם מקבילים בגיל לאדם בן 50. זהו הגיל שבו מומלץ להתחיל להקפיד על בדיקות תקופתיות מורחבות, בדומה לבני אדם בגיל הזהב.

בעלי החיים שלנו סומכים עלינו ותלויים בנו במובנים רבים:
בדאגה למזון בריא ומאוזן עבורם, בדאגה מקום לינה בטוח ומוגן, בתשומת הלב והאהבה שהם זקוקים לה, בחיסונים, ובכך מניעת מחלות, וכן בכך שנזהה אם קיימת בעיה רפואית ונדאג להביאם לרופא.
אבחון מוקדם של מחלה הוא הגורם החשוב ביותר ליעילות הטיפול.
·אחת הבעיות באבחון מוקדם של מחלות אצל בעלי החיים, היא העובדה שהם אינם מדברים. בעלי החיים שלנו לא יכולים לומר לנו שכואב להם, שרע להם, או שהם עייפים יותר מהרגיל.
·סיבה נוספת לאבחון מאוחר מדי של מחלות היא העדר סימני מחלה עד שהמחלה כבר מפושטת מדי.
כתוצאה מכך הרבה פעמים אנו מאבחנים מחלה כשהיא כבר חמורה מאוד, ולכן קשה מאוד ואפילו בלתי ניתנת לטיפול.
אחד הפתרונות לבעיה זו הוא בדיקה שנתית מקיפה הכוללת גם בדיקות דם וצילומי חזה– זהו בעצם הפנל הגריאטרי.
ההתבגרות של בעלי חיים היא מהירה הרבה יותר משל בני אדם. כלב או חתול בני שבע שנים, בעצם מקבילים בגיל לאדם בן 50. זהו הגיל שבו מומלץ להתחיל להקפיד על בדיקות תקופתיות מורחבות, בדומה לבני אדם בגיל הזהב.
בדומה לאבחון סרטן השד למשל ברפואה הומנית, שבו מבצעים ממוגרפיות לנשים בסיכון, הפנל הגריאטרי בודק את המערכות החיונית של בעל החיים, ובכך מאפשר אבחון מוקדם של מחלות הקשורות לגיל המבוגר.

מה בודק הפנל הגריאטרי?
ישנן שתי בדיקות דם הנכללות בפנל הגריאטרי: ספירת דם וביוכימיה בסיסית.
ספירת הדם, זוהי בדיקה היודעת לתאר מספר מדדים חשובים (אך מוגבלים) העוסקים בתאי דם אדומים תאי דם לבנים וכן גם סוג של תאים בשם "טסיות" או בלעז "טרומבוציטים".
· הכדוריות הלבנות – תפקידם להלחם בדלקות, בדיקתם עוזרת באבחון מוקדם של דלקות בגוף.
· הכדוריות האדמות – מכילות המוגלובין המעביר ומספק חמצן לרקמות הגוף. ספירה נמוכה של כדוריות אדומות הינה אנמיה והיא מרמזת על אובדן דם או מחלה שפוגעת ביצור כדוריות אדומות.
· הטסיות – תפקידן בעצירת דימום. הן נדבקות האחת לשנייה ובכך יוצרות מעין פקק העוצר את הדימום (בשלב הראשוני של קדחת קרציות יש ירידה במספר הטסיות, ללא סימנים נוספים. טיפול במחלה בשלב הזה הוא יעיל בהרבה ולרוב יביא להחלמה מלאה).
הביוכימיה הבסיסית – בדיקה זו בודקת את המערכות העיקריות בגוף, כגון מערכת השתן והכליות ותפקודי הכבד, וכן את רמות הסוכר בדם.
בדיקה זו יכולה לאבחן התחלת כשל כבד או כליה, וכן לרמוז לנו על מחלות אנדוקרינית כגון סכרת, קושינג, אדיסון ועוד. המשותף לכל המחלות הללו הוא שבאבחון מוקדם וטיפול נכון ניתן לטפל ולשפר את אורח ואורך חיי בעל החיים.
בדיקה נוספת הנכללת בפנל הגריאטרי הוא צילום בית החזה.
צילום זה הינו חלק מאבחון מחלות הקשורות למערכת הנשימה ומערכת כלי הדם והלב.
מחלות לב בבעלי חיים אינן נדירות, ובהעדר היכולת לניתוחים הרואיים כגון ניתוחי מעקפים והשתלת מסתמים– אבחון מוקדם הוא המפתח לטיפול במחלה.
אבחון מוקדם של מחלות יכול להאריך ולשפר את חייהם של חברינו הטובים ביותר (ההולכים על ארבע), ולהאריך את ההנאה שאנו מקבלים מקיומם.